Bio / art resume

Bio

Bolesław Parasion urodził się 9 grudnia 1950 roku w Suchodołach w województwie lubelskim. W 1958 r. jego rodzina przeniosła się do Cycowa, gdzie ukończył szkołę podstawową. Rodzice nie mogli sobie pozwolić na wykształcenie artystyczne syna, uczęszczał więc do technikum zawodowego. Zaraz po uzyskaniu dyplomu rozpoczął pracę w zawodzie wyuczonym. Cały wolny czas przeznaczał na malowanie i rzeźbienie. W 1980 r. przejął małe gospodarstwo rolne, co pozwoliło mu jeszcze więcej czasu poświęcić swojej pasji – rzeźbiarstwu. Wkrótce udało mu się nawiązać kontakt z Cepelią, która mniej więcej od 1981 roku została stałym odbiorcą jego dzieł. Ten kontakt pozwolił Bolesławowi rozwinąć artystyczną działalność, która stała się już nie tylko pasją, ale również sposobem na życie.

Po zorganizowanej przez Cepelię wystawie indywidualnej w Warszawie, wzrosło zainteresowanie jego twórczością. Zaczął brać udział w różnych konkursach plastycznych, oraz wystawach w kraju i za granicą zarówno grupowych jak również indywidualnych.

Bolesław Parasion przez jakiś czas malował także obrazy na płytach drewnianych lecz był to zaledwie epizod w jego życiu artystycznym gdyż w głównej mierze poświęcił się rzeźbiarstwu.

W jego dorobku artystycznym nie sposób nie wymienić takich dzieł autorskich jak wyrzeźbiona na płytach drewnianych seria Siedem Dni Stworzenia Świata, charakterystyczne tryptyki, również z płyt drewnianych czy będące swego rodzaju artystyczną wizytówką, kolorowe anioły, w swym wyrazie przywołujące skojarzenia z motylami.

Aktualnie cały czas wykonuje rzeźby dla kolekcjonerów, na zamówienia prywatne, jak również dla galerii i póki starcza mu siły i energii rzeźbiarstwo jest cały czas jego pasją i życiem.

Art resume

2007
Ukończenie Drogi Krzyżowej do Kościoła p.w. Św. Józefa w Cycowie

2006
I miejsce w konkursie „Pomorska Szopka” – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańsk

2002
wystawa kolekcji Anny i Pawła Banasiów „Polska współczesna rzeźba ludowa”, Terni, Włochy

2000
wykonanie rzeźby postaci Świętego Franciszka umieszczonej w jednym z domów w Asyżu, gdzie przez jakiś czas miał przebywać sam Św. Franciszek

1999
Konkurs „Między Wisłą a Bugiem” I miejsce

1998
Konkurs „Droga do Polski – walka o niepodległość w wyobrażeniu twórców ludowych”, III miejsce, Muzeum Etnograficzne w Toruniu

1996
Wystawa w Niemczech w Wittstedt

1996
Konkurs „Boże Narodzenie – tradycja i współczesność”, Fundacja Cepelia

1990
Grupowa wystawa zorganizowana przez Cepelię w Thun, Szwajcaria

1988
Indywidualna wystawa w Munster, Niemcy

1988
wystawa pokonkursowa: „Ziemia Bliska Sercu” – wyróżnienie (Toruń)

1988
I nagroda w konkursie „Szopka Ludowa” (Spółdzielnia „Kanon”)

1986
Konkurs „Przeciw wojnie” wyróżnienie, Państwowe Muzeum Na Majdanku i STL

1986
II nagroda w dziedzinie rzeźby w ogólnopolskim konkursie: „Tradycja i Współczesność Polskiego Ruchu Ludowego”, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

1983
Konkurs „Ojciec Święty Jan Paweł II – Pielgrzym do Jasnogórskiej Pani, Nadziei Narodu Polskiego” – wyróżnienie